Pravka, neboli Romb Mokoš, je tradiční slovanskou manuální technikou péče zejména o břicho – avšak v kontextu celého těla. Postup jednotlivých hmatů má jedinečnou posloupnost a logiku, kdy každý jednotlivý dotek má svůj význam v celkovém NAPRAVení těla. Její znalost a tradice je stále velmi živá v některých slovanských zemích, kde je předávána mezi porodními babičkami a dulami.

Pravka je pečující technikou, která se hodí pro ženy i muže v téměř jakékoliv životní fázi

Uvolněním jemných struktur v dutině břišní a podbřišku dáváme tělu příležitost a prostor k pře-uspořádání těchto struktur a pobízíme orgány k zaujetí co možná nejvýhodnější pozice.

Pravka podporuje očistné mechanismy organismu skrze péči o vnitřní orgány, včetně střev, rovněž podporuje tok lymfy. Stimuluje funkci lymfatických drah, kudy proudí lymfa – tekutina obsahující, mj. lymfocyty, bílkoviny a tuky. Lymfatické dráhy mají významnou roli v imunitním systému a čištění organismu. Neoptimální funkce se projevuje otoky, pocitem únavy, celulitidou, různými poruchami imunitního systému aj.   

Naopak posílením očistných mechanismů těla se rozsvítí vaše pokožka, zvýší vitalita a energie a zlepší vaše celkové prožívání těla. Je tak vynikající volbou, když se toužíte nechat opečovat a cítit se v souladu se svým tělem.   

Fasciální a svalový systém pánevního dna, břicha a celého těla je propojen, tedy pokud chceme uvolnit oblast bříška a podbřišku, je nutné nejprve uvolnit a pomoci tělu prokrvit zejména oblast hýždí, kříže, bederní oblast a záda. Stimulaci očistných tělesných mechanismů podpoří péče o lymfatické dráhy na nohou a hrudníku. Péče o břicho je pak zlatým hřebem celé péče.

Náš emoční stav se projevuje v těle

Dlouhodobě prožívané nebo silné emoce mohou přímo ovlivňovat, a obvykle ovlivňují, stav našich vnitřních orgánů. Mnohdy to může být například stresem stažený žaludek, strachem zatížená játra, smutkem přetažené ledviny, vinou přeplněný močový měchýř

Klasickou pravku proto kombinuji také s jemnými vizualizačními technikami, protože psychika a tělo jsou jeden a týž organismus, nelze je oddělit. Rovněž využívám prvků masážní techniky pomocí svivalniku – velkého tkaného šálu. Emoční bloky a zranění uložené v těle tak mají šanci být transformovány daleko snáz. Během pravky můžete prožívat více či méně intenzivní emoce, obrazy, nebo jen tak vypnout a relaxovat a nechat tělo „pracovat“.

Součástí setkání jsou také doporučení na další sebepéči v oblasti (či oblastech), kterou cítíte jako nejvíce oslabenou.

Pravka je obzvlášť vhodná v případě, že:

  • jste krátce od porodu
  • cítíte, že se v těle od porodu „něco změnilo“ a potřebujete podpořit obnovu
  • trápí vás inkontinence či oslabené pánevní dno
  • máte potíže s diastázou
  • máte bolestivou menstruaci či ovulaci
  • plánujete miminko a chcete podpořit očistu organismu
  • chcete podpořit svoji plodnost
  • chcete pročistit organismus a posílit jeho obranyschopnost
  • přispět péčí o sebe ke svému zdraví a vitalitě

Nehodí se provádět ji v případě krvácení (MS, očistky), těhotenství, akutní bolesti či infekce, po nedávných operacích v dutině břišní a podobně.

Pokud vás tato krásná a smysluplná technika zaujala, koukněte na pečující terapie, nebo se mi rovnou ozvěte přes kontakt – Kristýna.